A fokhagymát már legalább 5000 éve fogyasztja az emberiség, s nem csupán erős íze miatt. Először a sumérok és az egyiptomiak étrendjében kapott helyet.
Az ókori Egyiptom lakói különösen kedvelték, ezért is volt "büdös ember" a gúnynevük a szomszédos államokban.
Tutanhamon sírkamrájában is találtak fokhagymát, ebből is látható, hogy milyen fontosnak és hasznosnak gondolták ezt a növényt.
A fokhagyma manapság gyógy-élelmiszernek tekinthető, mely biztonságosan alkalmazható, s napjainkban már tudományosan is bizonyítást nyertek kedvező hatásai.
A fokhagyma egyébként évelő növény, mely jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületeinek, a (di)allil-szulfidoknak köszönheti.
A hagymagumóban alliin és alliináz nevű enzim található, de a hagymát megvágva allicin és számtalan szulfid képződik, melyek a fokhagyma jellegzetes szagát okozzák.
Tartalmaz még B- és C-vitamint, flavonoidokat, illetve kéntartalmú peptid származékokat is.
A fokhagyma jellegzetes szagát adó, értékes kéntartalmú vegyületeinek köszönheti baktérium- és gombaölő tulajdonságát, valamint a szív- és érrendszerre kifejtett védő hatását. E növény több mint 200 féle biológiailag aktív anyagot – vitamint, ásványi anyagot, aminosavat és enzimet- tartalmaz.
A kiváló fűszernövény segítségedre van a kórokozók - baktériumok, vírusok és gombák - elleni védekezésben. A fokhagyma legfőbb hatóanyaga a komoly antibakteriális hatással bíró allicin, mely az emésztés során keletkezik a növényben lévő alliinból.
Amennyiben szeretnéd elkerülni a baktériumok, illetve vírusok által okozott tipikus őszi betegségeket, még most emeld a fokhagymaadagodat!
Sok táplálkozástudományi szakember véleménye szerint a fokhagyma remek fegyver lehet a magas koleszterinszint ellen. A fűszernövény vegyületei beavatkoznak a májban végbemenő koleszterin-anyagcserébe, így kevesebb LDL-, vagyis rossz koleszterin kerül a véráramba.
Számos tudományos kutatás bizonyította az elmúlt években, hogy a fokhagyma segít megelőzni a koszorúér-betegségeket. Hatástalanítja a véralvadásban szerepet játszó fehérjéket, értágító tulajdonsága révén pedig csökkenti a vérnyomást. A főzéshez sok fokhagymát használó spanyol és olasz konyha magyarázatot adhat arra, miért ritkábbak ezekben a mediterrán országokban az érelmeszesedés következtében kialakuló szív- és érrendszeri betegségek.